Eğitime Yardımcı Rehberiniz

Üniversitelerin patent tescil sayısında arttış yaşandı

0 23

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Avrasya Üniversite Doruğu’nda (EURIE) konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “2009’da üniversitelerimiz tarafından yapılan patent müracaat sayısı yalnızca 91’di. 2019’da bu sayı 921’e ulaştı” dedi. Üniversitelerin patent tescil sayısının 10 yıl evvel 13 iken geçen yıl 428’e çıktığını anlatan Bakan Varank, şunları söyledi:
“Türkiye’yi üniversitede küresel bir marka haline getirmek istiyoruz. Bunun için üniversitelerimizin kapasitelerini, yetkinlik seviyelerini ve bölgesel gereksinimlerini dikkate alarak daha da güçlendiriyoruz. Bölgesel kalkınma misyonu çerçevesinde seçilen pilot üniversitelerimize ihtisaslaşma desteği veriyoruz. Bu uygulamayı sürdürmeye dikkat edeceğiz. Bir yandan yurtdışındaki üniversitelerin Türkiye’de, buradakilerin yurtdışında faaliyet göstermesini teşvik ederken farklı üniversitelerle işbirliği yapmasını destekliyoruz. Üretim kabiliyetleriniz ne radde çeşitli, ne radde gelişmiş, ne kademe rekabetçiyse o kademe güçlü sayılıyorsunuz. Türkiye’nin son 18 senede kat ettiği arayı bu gözle değerlendirdiğinizde gelinen nokta elbette büyük bir muvaffakiyet hikayesi. 182 milyar dolar ihracat yapan bunu da acilen derhal her kesimde gerçekleştirebilen bir üretim altyapısına sahibiz. Bakanlık olarak önceliklerimizden bir tanesi üretim ve AR-GE arasındaki temasları daha da güçlendirip yüksek katma paha öncülüğünde yapısal bir dönüşümü gerçekleştirmek. Gelgelelim bu sayede 18 senelik kazanımlarını bir üst seviyeye çıkarabilir, Türkiye’yi yerkürenin en büyük 10 iktisadı arasına sokabiliriz. Buradan hareketle akademiyle olan ortak girişimlere her devir büyük kıymet veriyoruz. Pek çok yerde akademisyenlerimizden canlı ek alıyoruz. Haberin pratik hayata geçirilmesi için şahsi bölüm ve akademinin tamamlayıcı adımlar atması lazım.

HİBE DESTEĞİ VERİYORUZ
2012’den bu yana teknoloji aktarım ofislerini destekliyoruz. Gerekli yetkinliklere sahip 34 üniversitemizin teknoloji aktarım ofisine işçi, danışmanlık, eğitim ve patent masraflarını karşılamak üzere hibe desteği veriyoruz. 2009’da üniversitelerimiz tarafından yapılan patent müracaat sayısı yalnızca 91’di. 2019’da bu sayı 921’e ulaştı. 10 sene evvel üniversitelerimizin yıllık patent tescil sayısı 13 iken geçen sene bu rakam 428 oldu. En ziyade patent başvurusu yapan üniversitelerimizin birinci 10’u İstanbul’da olmakla birlikte bu listeye Şark Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan üniversitelerimiz de girdi.”

‘ÖNCEKLİ MEYDANLARDA DOKTORALI ÖĞRENCİ YETİŞTİRİYORUZ’
Üniversite Heyeti (YÖK) Yöneticisi Vekili Prof. Dr. Rahmi Asker, öncelikli ortamlarda doktoralı öğrenci yetiştirmeyi hedefleyen 100/2000 girişiminde öğrenci sayısının 4 bini aştığını belirterek şöyle konuştu:
“Yeni YÖK olarak temel uğraşımız üniversite sistemimizdeki olağan süreçleri yani rutini sürdürmekten fazla üniversitesi tedrici bir biçimde tekrar inşa etmek. Yüzyıllar uzunluğu farklı kültürlerin üretmiş olduğu ilmî gelişmeleri kıymetlendirerek daha ileriye taşıyan, Türk bilim tarihini üniversite mirasını sahiplenerek öğrenen, tartışan bir bilim anlayışını üniversite anlayışımızın merkezine yerleştirmeye çalıştırıyoruz. Memleketimiz bugün yerkürede global bir aktör. Büyük bir yarışın içinde. YÖK olarak Anadolu’nun her bucağındaki üniversitelerimizin eğitimin yanı sıra topluluğa hizmet noktasında da işlev görebilmeleri için devletimizin öteki kurumlarıyla birlikte tüm imkânlarımızla destekliyoruz. Araştırma üniversitelerimizde yeni programlar açmak suretiyle hem gençlerimizi, hem de devletimizi geleceğin mesleklerine hazırlıyoruz. Bu kapsamda olmak üzere Türkiye için prestij girişimi olan öncelikli yerde doktoralı öğrenci yetiştirmeyi hedefleyen 100/2000 girişimi muvaffakiyetle devam ediyor. 2017’de yaşama geçirdiğimiz bu girişim kapsamında tahsil gören doktoralı öğrenci sayısı 4 bin 250’yi aştı.”

‘ÜLKELER ARASI İŞBİRLİĞİ ARTMALI’
Memleketler arası işbirliğinin ehemmiyetinin arttığını belirten EURIE Yöneticisi Mustafa Aydın ise, “Üniversiteler bu çağın ön gördüğü yenilikleri, özümseyip gelecek nesillere en üstün seviyede aktarmak zorunda. Biz evvel kendimizi sorgulamak zorundayız. Çağımız kişisellikten öte bir çağa dönüştü. Muhabere, algı, işbirliği kavramları tüm bölümlerde en önde konum alıyor. O hengam biz güçlü bir malumat birliği yaparak, el ele vererek yeni yaklaşımlar ortaya koymak zorundayız. Çin’de ortaya çıkan virüsle neler oldu görüyoruz. Buhran ilan edildi fakat tahlil yok. Zelzeleler, terör… Yerkürenin birçok noktasında mülteci sorunu var. Yalnızca bir memleket ve coğrafyanın değil yerkürenin sorunu oldu. Tek bir üniversite ve bir memleket yapacak değil. İşbirliği değerli. Küçük büyük demeden herkes el atmalı. Malumat birikimleri ve örnekleri hayli önemli” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku