Eğitime Yardımcı Rehberiniz

MEB onaylı sertifika kurslarına programlarına katılmak

0 194

KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN KURSLARIN ÖNEMİ

İşsizliğin en yüksek çizgisini yaşadığı ve kendini oldukça sert hissettirdiği son yıllarda bireyler de haklı olarak ya bir meslek edinmek ya yeteneklerini geliştirmek ya da mevcut durumuna yeni bir yetenek daha ekleyip farklı alanlarda bir iş bulabilmek adına sertifika programlarına katılarak bu yetkinliğini belgelemek istemektedir. Örneğin Tekstil mühendisi olan bir birey, İnsan Kaynakları Yönetimi konulu bir sertifika programına katılarak başarılı olursa İnsan Kaynakları alanında da çalışabilme olasılığını yükseltmektedir.
Bu sertifika programları bazen işkur ve halk eğitim merkezleri vasıtası ile devlet tarafından, ağırlıkla da
MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) başta olmak üzere alanında ilgili bakanlıktan onaylı ve izinli bir şekilde faaliyet gösteren özel eğitim kursları tarafından verilmektedir. Bir grup özel eğitim kursu MEB veya İlgili Diğer Bakanlıklarca (Gümrük Sanayi ve Ticaret, Enerji, Gıda Tarım ve Hayvancılık vb.) onaylı sertifika verebilirken birçoğu da kendince tasarladığı ve imzaladığı sertifika sunmaktadır. 

BU SERTİFİKALAR NE DERECEDE ÖNEM TAŞIR?

Daha fazla mesaj

Kamu personeli olmaya niyetlendiyseniz ve KPSS’ye girip iyi de bir puan aldıysanız, terci aşamasında MEB onaylı bir sertifika aslında çok işinize yarayabilir. Tabi ki başvurduğunuz alanla da bağıntısı olması kaydıyla. Örneğin bir VHKİ kadrosuna başvuracaksanız ‘’MEB Onaylı Bilgisayar İşletmenliği’’sertifikası gerek görülen şartlar arasında. Fakat özel sektörde iş arayışı içinde bulunuyorsanız bu sertifikaların işlevlerinin KPSS seçim kriterlerinden biraz daha farklı olduğu görmekteyiz. Aslında yine de faydanızadır, çünkü işverenler çalıştıracakları kişilerin mümkün olduğu kadar donanımlı ve kendine değer katmış olmalarından memnuniyet duymaktadır. İş görüşmelerinde tercih edilebilirlik açısından bu başarı sertifikaları sizi diğer adaylardan bir adım daha yükseğe taşıyabilir. Basit bir örnekle açarsak, Bordrolama Uzmanı pozisyonu için iş görüşmesinde son 2 aday ile görüşmekte olan ve karar aşamasına gelen insan
kaynakları sorumlusu, ‘’Bordrolama Uzmanlığı Sertifika Programı’’ görmüş ve başarısını belgelemiş adayı, bu belgesi olmayan diğer adaya nazaran daha yüksek oranda tercih edecektir.

MEB sertifika alma

SERTİFİKALARI ALDIKTAN SONRA BİLGİLER UNUTULMAMALI

Bir hevesle başvurulan bu programlarda düzenli katılım ve not tutma çok önemlidir. Ayrıca bir düşünün, bu kursa para ödeyerek katılım sağlıyorsunuz, neden devam etmeyseniz ki? Burada eğitmenlerin anlattıklarından notlar tutmanız, eğer paylaşıyorlarsa sunumları flash diskinize almanız, fotokopi çekip elde etmeniz de çok önemli. Genelde kurslar bittikten hemen sonra o alanda bir atılım yapılmadığında bilgiler yavaş yavaş unutulup erozyona uğrayabiliyor. Halbuki çok farklı bir dalda değişik bilgilere erişip bir fark yaratmış olan birey, unuttuğu bu bilgileri sadece belge üstünde bırakmakta, kullanma ihtiyacı olduğunda ise zorluk çekmekte belki de mahcup olmak durumunda bile kalabilmektedir.
Bundan dolayı kendinize kattığınız değeri unutmayın, notlarınızı arada sırada karıştırın, o alanla ilgili
grup veya forumlara katılın, güncel gelişmelerden haberdar olun. Böylelikle bilginizi sadece kâğıt
üstünde bırakmayıp uzun yıllar muhafaza edebilir, size lazım olduğu an kullanmaya hazır bulunursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku