Eğitime Yardımcı Rehberiniz

LGS ve YKS’ye girecek depremzede talebelere telafi eğitimi

0 33

Deprem nedeniyle vilayet umumunda mekteplerin tatil edildiği Elazığ’da, Liselere Giriş Imtihanı (LGS) ile Üniversite Kurumları Testi’ne (YKS) girecek talebelere yönelik telafi eğitimi başlatıldı. Merkezi Sivrice kazası olan 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki sarsıntıyla ilgili Elazığ’a gelen Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatıyla mekteplilere yönelik Ruhsal Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) mütehassısları ve rehber muallimlerin yürüttüğü destek çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sarsıntı nedeniyle mekteplerin tatil olduğu vilayette LGS ve YKS’ye girecek 8 ve 12’nci sınıf mekteplilere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları açıldı. 188 mektepte verilen kurslarda 6 bin 288 öğrenci telafi eğitimi görüyor.

‘HAFTANIN 7 GÜNÜ 6 SAAT EĞİTİM VERİYORUZ’
Üniversite Mahallesi’nde hasar tespit komitesinin kararıyla yıkılan Elazığ Ortaokulunun 8 ve 12’inci sınıf talebelerine de Esentepe mevkiisinde yeni açılan Cemal Gürsel İlkokulunda destekleme ve yetiştirme kursları veriliyor. Mektep yöneticisi Mahmut Karadağ, mekteplilerin derslerinden geri kalmaması için destekleme ve yetiştirme kursları başlatıldığını söyledi. Mektep binasının yıkılması nedeniyle valilik ve bölge ulusal eğitim müdüriyetinin Cemal Gürsel İlkokulu binasında eğitime devam edilmesini kararlaştırdığını anlatan Karadağ, şöyle konuştu:
“LGS’ye hazırlanan mekteplilerin derslerinden geri kalmaması için hafta içi yetiştirme, hafta sonları ise destekleme kursları veriyoruz. 8’inci sınıftaki 110 talebeye prodüksiyonu yeni tamamlanan, sarsıntıya dayanıklı mektepte fen malumatı, çevre malumatlar, matematik ve İngilizce derslerinde haftanın yedi günü 6 saat eğitim veriyoruz. Eğitime mektebimiz mekteplisi olmayan mahalledeki gayri mektepliler de faydalanıyor.”

‘LGS’DE ELAZIĞ’DAKİ MEKTEPLILERE EK PUAN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ’
Talebelerden Kader Börük, zelzele nedeniyle vilayet umumunda mekteplerin tatil edilmesi nedeniyle LGS’ye girecek mektepliler olarak gayrı mekteplilere nazaran derslerden geri kaldıklarını söyledi. Artçı zelzelelerin devam etmesi nedeniyle tasalarının sürdüğünü belirten Börük, “Deprem mağduru olduğumuz için LGS’de Elazığ’daki mekteplilere ek puan verilmesini istiyoruz” dedi.

Aleyna Aktaş ise zelzelede büyük dehşet yaşadığını, sarsıntı olacak diye meskende oturmaya korktuğunu anlattı. Aktaş, “İki gün haneye giremediğimiz için geceyi otomobilde geçirdik. Zelzele olacak mülahazasıyla konutta ders çalışamıyoruz. Mektepteki telafi eğitiminin bize çok yararı oldu” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku