Eğitime Yardımcı Rehberiniz

Çocuk gelişimi için aile eğitimi

0 20

Çocuğun eğitimi, kişisel gelişimi ve birey olma yolunda attığı ilk adımlar aile ortamında gelişir. Bu nedenle aile içindeki iletişim ve ailenin bilinçli olması çocuk eğitiminde çok önemli noktalardır. 

Çocuğun doğmasıyla birlikte aile için de artık bir eğitim süreci başlamıştır ve bu süreç ne kadar bilinçli bir şekilde geçirilirse sonuçta yetişecek birey de o kadar sağlıklı ve kişilik sahibi olur. Ailelerin bu alandaki eksikliğini kapatmak için gerçekleştirilen bazı eğitim programları mevcuttur. Bu eğitimler farklı içeriklerde olabilmekte ve farklı tekniklerle gerçekleştirilebilmektedir. Bu tekniklerden bazılarını şu şekilde ele alabiliriz:

1.Olay İncelemeleri

Örnek olay incelemeleri tarzında gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcılara çocuk eğitimi, aile içi
iletişim gibi konularla ilgili örnek bir olay sunulur. Bu olayın tartışılması, olay içerisindeki kilit ve yol
gösterici noktaların eğitimci tarafından yol göstererek açıklanması şeklinde gerçekleşir. Bu teknikte örnek olayın tartışılması küçük veya büyük gruplar halinde gerçekleştirilebilir.

2. Demonstrasyon

Diğer bir adıyla “gösteri tekniği” olan demonstrasyon tekniğinde amaç bir şeyin nasıl yapıldığını adım adım ifade etmektir. Bu teknikte görsel ve işitsel unsurlardan faydalanılabilir. Eğitimcinin anlatımı sırasında ya da sonrasında katılımcı ailelerin de dahil olmasıyla daha interaktif bir öğrenme şekli ortaya çıkabilir.

3. Rol Oynama

Bu teknikte eğitim, belirlenen bir senaryonun katılımcılar tarafından oynanması esasına dayanmaktadır. Aile içinde veya çocuğun eğitiminde ortaya çıkabilecek durumlara örnek olarak geliştirilmiş bir senaryo özellikle gönüllü katılımcılardan seçilen kişilerle canlandırılır. Burada oynanan oyun sırasında oyuncuların verdiği tepkiler, o rolü nasıl oynadıkları gerçek hayatı yansıtabileceği için önemlidir. Katılımcıların olayların sonuçlarını görme konusundaki bakış açılarının gelişmesini sağlar. senaryonun oynanmasının ardından oyunun grup içinde tartışılması, senaryo dahilinde olayın başka nasıl gerçekleşebileceğinin irdelenmesi katılımcıların gerçek hayatla bağlantı kurmasını kolaylaştırır.
Özellikle izleyici konumunda olanlar için de gerçek hayatta karşılaşabilecekleri olaylara dışarıdan bakma imkanı sağlar.

4. Soru Cevap

Aileleri eğitim sürecine etkin bir şekilde dahil etmeyi planlayan soru cevap yöntemi, katılımcının ne
düşündüğü, durum karşısında zihninde neler oluştuğunu açığa çıkartmak için kullanılan bir tekniktir. Eğitimcinin soruları katılımcıyı yönlendirmeyecek şekilde, yalnızca onun zihnindeki bakış açısını yansıtabilecek sorular sormalıdır. Bu sorular genellikle kapalı değil, konuyu devam ettirecek, irdeleme aşamasını sürdürecek şekilde sorulan ” nasıl, hangi” gibi açık uçlu soruları içermelidir. Evet ya da hayır
gibi cevaplar alınabilecek sorular sormak çalışmanın amacına ters düşmektedir.

5. Grup Çalışmaları

Grup çalışmaları benzer şeyleri yaşayan veya paylaşan kişilerden oluşan grupların belirli bir amaç
dahilinde çalışmasına yöneliktir. Grup içerisinde birbirine destek ve geri bildirim sağlayan katılımcılar
farklı bakış açıları ve farklı düşünme tarzları ile karşılaşacaklardır. Aynı zamanda, bir gruba ait olmanın verdiği rahatlık ile kendini ifade etme ve sorunlarını ele alma konusunda da aileler kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Aile eğitimlerinde özellikle grup çalışmaları adı altında değerlendirilebilecek pek çok çalışma alternatifi mevcuttur. Bunlardan en çok öne çıkanı, yaşamın pek çok farklı alanında da kullanılan, gruptaki pek çok kişinin iyi ya da kötü fikir olup olmamasına bakmaksızın ortaya fikirler atması ve bu fikirler üzerinde konuşulmasına dayalı olan beyin fırtınası yöntemidir. Bunun yanında grup çalışması ile gerçekleştirilen eğitimlerde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından örnek gösterilen diğer teknikler şu şekilde sıralanabilir: cümle tamamlama, yapışkan not kağıtları, tren, kuralı tahmin etme, tuğla duvarı vb… Bu tekniklerin her biri farklı bir yapıda olmasına rağmen, katılımcıların kendini tanımasına yardımcı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku